open menu
O firmie

Restauracja, Lunch Milanówek | Blueberry Duck

img

Restauracja Blueberry Duck to lokal dla osób, które  kochają magiczny klimat Milanówka oraz jedzenie. Miejsce stworzone przez młodych, ambitnych ludzi z wieloletnim  doświadczeniem
w branży  gastronomicznej.

Lokal mieści się w zabytkowej Willi „Borówka”, która jest jedną z wizytówek miasta. Z szacunku do  historii tego miejsca nazwa restauracji nawiązuje do nazwy willi, a także do specjalności naszego Szefa Kuchni  –  kaczki. 

Restauracja specjalizuje się w kuchni polskiej oraz angielskiej,  a nasi kucharze stawiają na naturalne, świeże składniki i wyrazisty, bogaty smak.

Nowy wystrój restauracji nawiązuje do elegancji i harmonii stylu angielskiego. Wnętrza są ciepłe 
i przytulne, a całości dopełniają figurki kaczek rozmieszczone w całym lokalu oraz świeże kwiaty.

Zapraszamy!

Historia
WILLI BORÓWKA
img
left

Milanówek las

Historia Milanówka jako Letniska sięga końca XIX w., kiedy to Michał Lasocki, właściciel m.in. gruntu zwanego „Milanówek-Las”, postanowił przeprowadzić jego parcelację w 1899 r. Powołał do tego celu spółkę kapitałowo-parcelacyjną pod nazwą „Kozłowski-Lasocki i spółka”. Nastąpiła pierwsza parcelacja majątku położonego bezpośrednio przy Drodze Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej”. Wówczas powstawała idea tworzenia miast-ogrodów za sprawą brytyjskiego planisty i urbanisty – Ebenezera Howarda.

image
left

„Willa Milanówek Las”

Po I wojnie światowej przybrały realny kształt w postaci wielu realizacji miast-ogrodów. Plan pod nazwą „Wille Milanówek-Las” obejmował tereny zarówno po południowej, jak i północnej stronie torów kolejowych. W planie zostały zawarte podstawowe cechy miasta-ogrodu a Milanówek należy do prekursorów tego gatunku rozwiązań urbanistycznych w Polsce.

image
left

Willa „Borówka”

W 1902 r. nabył Artur Tomasz Hoser (1873-1953) – późniejszy właściciel willi „Borówka”. Na nowej działce postanowił wybudować willę. Zadanie wykonania projektu willi powierzył zespołowi polskich architektów – Stanisławowi Kozłowskiemu i Apoloniuszowi Nieniewskiemu. Zastosowanym stylem architektonicznym był gotyk wiślano-bałtycki.

image
left

Architektura gotycka

Borówka powstała na planie nieregularnym, skierowana frontem na południe, jako budynek murowany głównie z cegły, piętrowy, kryty dachówką, z górującą nad nim czworoboczną wieżą zwieńczoną wysmukłym stożkowo-wklęsłym dachem, zakończonym na szczycie ozdobną iglicą.

Na uwagę zasługują białe tynki w relacji do czerwonych, ceglanych płaszczyzn i struktur przypominających gotycko-romańskie rozwiązania konstrukcyjne. Elewacje zostały urozmaicone kamieniami narzutowymi, pojawiającymi się okienkami różnych kształtów, zielono barwionymi luksferami, murowanymi tralkami balkonu, tarasu czy mniejszymi wieżyczkami wieńczącymi narożne szkarpy, trójkątne szczyty czy frontowy ryzalit. Całość ma tworzyć wrażenie przypominające architekturę pięknych gotyckich zameczków.

image
left

Nowy budynek

Nieopodal willi, od strony ul. Królowej Jadwigi (dawniej ul. św. Jadwigi) powstał parterowy, podpiwniczony budynek gospodarczy jako wozownia, stajnia i domek mieszkalny dla dozorcy.

image
left

Nowi właściciele

Willa Borówka utraciła ciągłość rodzinnego posiadania w 2006 r. Jej nowymi właścicielami zostało belgijsko-polskie małżeństwo, Magdalena i Pascal Pauwels, którzy natychmiast rozpoczęli kapitalny remont nieruchomości.

image
left

Hotel i restauracja

Zaraz po przeprowadzonym remoncie willa Borówka została udostępniona jako restauracja i hotel w 2008 r.

image
left

Blueberry Duck

Od stycznia 2017 r. w murach willi działa restauracji Blueberry Duck. Nazwa restauracji nawiązuje do nazwy willi oraz do specjalności Szefa Kuchni – kaczki. Serwowane są w niej dania kuchni polskiej i angielskiej.

image